VIDEO Na Priemyselnom dni MO SR výrobcovia prezentovali obrnené autá

Autor MO SR december 2017 -
Vozidlo Eagle od švajčiarskej firmy MOWAG Vozidlo Eagle od švajčiarskej firmy MOWAG MO SR

Druhý ročník podujatia vo VTSÚ Záhorie bol zameraný na ukážkové jazdy vozidiel 4x4, predstavili aj prototyp vozidla 8x8 pre Armádu SR.

Minister obrany SR Peter Gajdoš na otvorení podujatia zdôraznil, že cieľom rezortu je, aby do modernizácie Ozbrojených síl SR bol v maximálnej možnej miere zapojený domáci obranný priemysel. “Tak, aby slovenské spoločnosti dostali čo najväčší priestor a zbrojárska výroba na Slovensku opäť ožila. Ak domáci obranný priemysel nepodporíme práve my, zavádzaním jeho produktov do výzbroje našich ozbrojených síl, budú to mať slovenské firmy o to ťažšie s presadením v zahraničí,” pripomenul.

Predseda komisie a koordinátor pre tvorbu a posudzovanie strategických dokumentov rezortu obrany a generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko zdôraznil transparentnosť celého procesu obstarania vozidiel. “Napriek tomu, že sa objavujú rôzne výhrady, chcem zdôrazniť, že ide o spôsob obstarania, ktorý je v súlade tak s európskou, ako aj slovenskou legislatívou,” vysvetlil s tým, že aktuálne je cieľom nájsť partnera a spôsob, akým zabezpečiť pre ozbrojené sily vozidlo 4x4 s dôrazom na maximálne zapojenie domáceho obranného priemyslu.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim zdôraznil, že Priemyselný deň 2017 považuje za významný krok v snahe rezortu modernizovať ozbrojené sily. “Máme možnosť odskúšať si a získať tak prvé skúsenosti z rôznych typov a druhov vozidiel, o ktoré by sme mohli mať záujem, čo samozrejme vítame. Máme pripravené tímy expertov zastúpených všetkými druhmi vojsk, ktoré si nezávisle vyskúšajú tieto vozidlá a neskôr skúsenosti z testovacej jazdy môžu využiť pri vojskových skúškach,” vysvetlil.

Ako doplnil národný riaditeľ pre vyzbrojovanie genmjr. Daniel Zmeko, v priestore VTSÚ Záhorie bolo počas Priemyselného dňa 19 kusov ťažkej bojovej techniky a zároveň ďalšie produkty domáceho aj zahraničného obranného priemyslu. “Pre nás je to jeden z podstatných krokov pri dokončovaní procesov, ktoré majú slúžiť k zabezpečeniu modernizácie. Poznatky sa využijú v potrebných analýzach a bude s nimi možné dlhodobo pracovať,” povedal. Zároveň majú dnes účastníci možnosť hlasovať za budúci názov vozidla 8x8.

Zastúpenie na Priemyselnom dni 2017, ktorý sa uskutočnil 6. decembra, malo celkovo takmer 40 spoločností. Okrem statickej expozície produktov obranného priemyslu boli súčasťou prezentácie aj dynamické ukážky bojových/viacúčelových obrnených vozidiel 4x4 a tiež streľby. Pozvaní boli aj členovia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť a zástupcovia médií, pretože rezort obrany trvá na transparentnosti celého procesu.

MO/JF

Pozrite si video pri článku:

http://www.netky.sk/clanok/video-vyber-vozidiel-pre-armadu-je-priehladny-tvrdi-minister-obrany-predviedol-ich-aj-novinarom